Ortaöğretim - LYS

  • LYS NEDİR?
  • SINAV TARİHLERİ
  • DERS LİSTESİ
  • DERS ÖRNEKLERİ

Lisans yerleştime sınavı (LYS) 5 oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumlar sırasıyla; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklindedir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınav olan LYS de, her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler.

Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen LYS sınavı, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanmaktadır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan'da üniversiteye girmek isteyen (YGS'yi geçmiş olan) adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı