İşte SBS Yerine Gelecek Yeni Sınav Sistemi!

2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrencileri 6 aşamalı sınav sistemi bekliyor.

''6 Farklı Sınav''

Öğrenciler, seviye belirleme sınavı (SBS) yerine yeni uygulanacak olan 6 dersten 6 farklı sınava girecekler. Milli Eğitim Bakanlığınca alınan karara göre, öğrencilerin ortaöğretime geçiş sınavı için 6 dersten 6 farklı sınav gerçekleştirilecek. Böylece 6 ders sınavına girmiş olacak ve başka sınavla yükümlü olmayacaklar. İstanbul'da yapılan ''arama konferansı'' toplantısında Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız bu sistemle öğrencilerin stres yapmadan kendilerini daha iyi ifade edebileceklerini açıkladı. Muammer Yıldız konu ile ilgili “Öğrenciler 6 dersten 6 farklı ders sınavı olacak. Kimi zaman okullarda da toplu ders sınavları yapılıyordu. Artık bu Türkiye genelinde yapılacak. Örneğin okulda matematik dersinden 3 sınav oluyorsa 2.’si ya da 3.’sü Türkiye genelinde olacak. Sınavlar MEB tarafından merkezi sistemle yapılacak.” sözlerini dile getirdi.

''7. ve 6. sınıf öğrencileri de dahil edilecek.''

Önümüzdeki sene 8.sınıf öğrencileri için gerçekleştirilen bu sınav sistemine sonraki yıllarda 7. ve 6. sınıf öğrencilerinde girebileceği ifade edildi.

Haber Tarihi : 21.08.2013

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı