İnsan Beynini Taklit Eden Çip Geliştirildi!İsviçreli bilim adamları, insan beynini taklit edebilen çipler yapmayı başardılar. 

insan beyninin bilgiyi işleme yeteneğini taklit eden, bilgiyi bir insan beyni gibi gerçek zamanlı işleyen elektronik sistemler geliştirildi. Araştırmacılar, bu sistemleri geliştirmedeki amaçlarının insan beynine en yakın sistemi oluşturabilmek için nöronların etkilerini çipler yardımı ile taklit etmek olduğunu belirttiler. Zürih Üniversitesi araştırmacısı Giacomo Indiveri bu sistem ile ilgili “Verdiğimiz mücadele, tıpkı beyin gibi çalışan bir teknoloji geliştirmek” ‘geçmişte geliştirilen elektronik sistemlerin ağırlıklı olarak çevrelerine tepki vermek üzerine odaklandığını, ancak yeni projelerinde bir adım ileri gittiklerini’de sözlerine ekledi. Zürih Üniversitesi araştırmacıları bu teknolojinin zamanla birçok alanda kullanılabileceğini belirttiler. Araştırmacı Indiveri, geliştirilen sistemin karara varmayı gerektiren testlerde, hafıza ve duyumsal işlemde sistemin başarılı olduğunu savundu. Bu araştırma ile, çalışmayan teknolojik sistem parçalarının bile yerinin doldurulacağı konusunda önünün açılacağı savunuldu.

İnsan beynini taklit eden bu mikro çipler, robotların dahi kontrol altında tutulmadan bağımsız bir şekilde hareket edebilirliği de mümkün kılındı. Zurih Üniversitesi araştırmacıları tarafından İnsan beynini taklit edebilen mikro çip araştırması bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı