Facebook Mutsuzluğa İtiyorDünyanın en büyük paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, kullanıcılarını mutsuz ediyor.

Yaklaşık bir milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Facebook arkadaşlık sitesinin, Amerika Birleşik Devlet'inde yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılarını mutsuz ettiği tespit edildi. Michigan Üniversitesi Araştırma Ekibi ve Ethan Kross'un yaptığı çalışmaya göre, Facebook'un çevre ile sosyal bağ kurma ve iletişim ihtiyacını karşıladığı, fakat kişileri mutsuzluğa ittiği ortaya çıkarıldı. Bilim adamları, facebook üzerinde geçirilen sürenin artması ile kişilerin mutsuzluk seviyelerinin de doğru orantılı bir şekilde yükseldiğini gözlemledi.

Kullanıcıların mutluluğunu olumsuz yönde etkileyen sosyal paylaşım sitesi facebook için 82 gen. üzerinde araştırma gerçekleştirildi. Araştırma ekibi iki hafta boyunca her bir katılımcıya 5 mesaj gönderdi. Kişilere kendilerini yalnız hissedip hissetmediklerini, başkaları ile nasıl iletişim kurduklarını ve Facebook üzerinde ne kadar vakit harcadıklarını sordu.

Amerika Birleşik Devletlerinde Michigan Üniversitesinden Ethan Kross ve ekibinin yaptığı araştırmalar sonucunda farklı bir tablo ile karşılaşıldı. Facebook sosyal paylaşım sitesini uzun süre ile kullanan kişilerin, kendilerini daha mutsuz hissettikleri ortaya çıktı. İki haftalık bir araştırma süresince, Facebook üzerinde fazla vakit geçirenlerin hayattan zevk almadıkları ve mutsuz oldukları yönünde bir sonuç çıkarıldı. Bunun yerine kişilerle doğrudan iletişime geçen kişilerin mutluluk derecesi daha yüksek olduğu gözlemlendi ve bu kişilerin Facebook kullananlara oranla pozitif oldukları belirlendi.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı