Ispanaktan elektrik ürettiler!TÜBİTAK tarafından Van'da düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması'nda, birbirinden farklı ve ilginç projeler ortaya çıktı.

Siirt Anadolu Öğretmen Lisesinde eğitim gören iki öğrenci, izledikleri 'Temel Reis' adlı çizgi filmden esinlenerek ıspanaktan elektrik enerjisini üretti. Ispanağın güç ve enerji kaynağı olarak anlatıldığı 'Temel Reis' adlı çizgi filmi öğrencilere esin kaynağı oldu. Öğrenciler, projeyi hazırlamalarında etkili olduğunu belirterek, yaptıkları deneme çalışmaları sonucunda ıspanaktan enerji üretmeyi başardılar. Küçük parçalara ayırdıkları ıspanağı asetonla havanda ezerek klorofil çözeltisi elde ettiklerini, daha sonra cam tüplere konulan çözeltiden fotosentez ile elektrik enerjisi ürettiler.
Elde edilen enerjiye bakır levha ve mıknatıs desteğiyle de güç artırımı uyguladıklarını, Yaptıkları çalışmalarla bir kilogram ıspanaktan bir odanın ampulünü yakacak kadar enerji üretebildiklerini belirttiler.

Bu miktarı artırarak bir evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji elde edilebilir. Gençler, elektrik üretimi ile ilgili bu projeyle büyük bir başarıya imza attı.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı