Google Bilim Fuarında Bir Türk Kızı !Google Bilim Fuarına (Google Science Fair), Ocak ayında heyecan verici binlerce başvuruda bulunuldu.

Bu yıl 120’yi aşkın ülkeden, inanılmaz çeşitlilikte başvurular alan Google’ın  blog sayfasından yaptığı  “Dünyayı Değiştirecek 90 Fikir’’ başlığı altında açıklamalar şöyle; “Büyük bilim insanlarının çoğunun içlerindeki bilim merakını erken yaşlarda geliştirdiği gerçeğinden hareketle, ocak ayında dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini bizlerle paylaşmaya davet ettik. Google bilim fuarı Jürinin aylar süren değerlendirmesinin ardından 90 bölgesel finalist belirlendi” denildi.

Google Bilim Fuarı finalistleri arasına giren Türkiye'den Elif Bilgin oldu. 16 yaşındaki Elif Bilgin, muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılması fikrinden, kirli suyun çevreci yöntemlerle temizlenmesine kadar çok çeşitli fikirler sundu.  Bu çalışmanın üzerinde 2 yıldır çalıştığını bildiren Elif Bilgin, günlük hayatta kullanılabilecek bir üretim yapmayı başarmış. Radyoaktivite çalışmaları ile Nobel ödülü kazanan bilim insanı Marie Curie’nin kendisi için ilham kaynağı olduğunu söyleyip sözlerine şu şekilde devam etti; “O benim gibi hevesli genç kadın bilim insanları için en iyi rol model” diyor. Şu anda kullanılmakta olan petrol bazlı plastik yerine biyoplastik kullanılmasını sürdürülebilir çevre için de gerekli bulduğunu belirten Bilgin, gelecekte ABD’de tıp eğitimi almak istediğini de ifade etti.

On beş küresel finalisti ve Science in Action Award ödülünün sahibi 27 Haziran’da açıklanacak. Sonrasında adaylar 23 Eylül’deki son eleme turu ve kutlamalar için Google’ın Kaliforniya’daki merkezinde buluşacak.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı